reklama

Vyléčí nebo zabije? Vedlejší účinky léků usmrtí každoročně tisíce Američanů

reklama
12.8.2017 – Stanislav Mihulka
Léky jsou podle statistik nebezpečnější než zbraně. V USA medikamenty ročně usmrtí více lidí, než kolik jich umírá v důsledku střelby
Léky
Léky

Léky pomáhají, ale mohou i pořádně uškodit

Kdepak střelné zbraně. V USA každoročně zemře více lidí kvůli vedlejším účinkům léků, které užívají. Zatímco v roce 2013 zemřelo na následky poranění střelnou zbraní 33 636 Američanů, v důsledku vedlejších účinků léků je to až 40 tisíc lidí ročně

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA teď dává dohromady informace o vedlejších účincích léků. Jako zdroj přitom používá databázi FAERS (Food and Drug Administration Adverse Event Reporting System), která slouží k hlášení nepříznivých vedlejších účinků.

Problém je ale v tom, že v databázi mají ohromný nepořádek. Dalo se to čekat. Do databáze může zapisovat v podstatě každý, nejen odborníci. V databázi jsou tudíž časté opakované zápisy a nesmysly. A mnohé léky mají více než jeden název, což dále komplikuje situaci.

TIP: Velké změny: V USA se z extáze stává výborný lék na duševní poruchy

Přesto je databáze FAERS velmi cenná. Vědci a lékaři doufají, že se jim povede získat dostatečné množství údajů k tomu, aby mohli snížit nebezpečnost užívaných léků a omezit jejich škodlivé vedlejší účinky na minimum.

Foto, ilustrace: 
CC0 Public Domain
Zdroj: 
New Scientist, eLife