Vidět démony: Vzácná neurologická porucha proměňuje tváře lidí v příšery

Vnímání tváří je jednou z klíčových schopností lidského mozku, která hraje nezastupitelnou roli v sociálních vztazích. Pro každého člověka je zásadní, aby rozeznal své přátele, nemluvě o příbuzných a vlastní rodině. Zároveň ale existují vzácné poruchy, které vnímání tváří narušují.

26.03.2024 - Stanislav Mihulka



Tým odborníků americké Dartmouth College, který vedl Antônio Mello, měl nedávno možnost studovat pacienta s velmi vzácnou neurologickou poruchou, která dramaticky narušuje vnímání tváří jiných lidí. Jak uvádí nedávno zveřejněná studie v odborném časopisu Lancet, jde o 58letého muže, který v době výzkumu trpěl asi 2,5 roku tzv. prosopometamorfopsií.

Tváře démonů

Projevy této poruchy, která je známá jen u zhruba sedmi desítek případů za celou moderní historii medicíny, jsou mnohdy až děsivé. Pacienti vnímají tváře lidí velmi zkresleně. Lidé v jejich okolí se jim jeví jako démoni, draci nebo jiná děsivá monstra. Jiné objekty vnímají lidé trpící prosopometamorfopsií obvykle běžným způsobem. 

Ukázka vnímání lidí pacienty trpícími prosopometamorfopsií. (zdroj: Lancet, Antoio Mello, CC BY-SA 4.0)

Muž z Dartmouth College vnímá jako démony pouze tváře živých lidí. Tváře lidí na obrazovce, displeji nebo třeba na fotografiích vidí normálně. Stále poznává známé lidi a je si vědom toho, že jde o nemoc. Z minulosti jsou známé případy, kdy byli lidé s touto poruchou diagnostikováni jako schizofrenici a byli léčeni antipsychotiky. Taková léčba ale pochopitelně nezabírala, protože problém je ve vizuálním systému mozku, což často dále prohlubovalo špatný psychický stav pacientů.

TIP: Záhada vzácného syndromu Alenky v říši divů se možná blíží ke svému rozuzlení

Pokud jde o příčinu prosopometamorfopsie, u zmíněného 58letého pacienta z Dartmouth College vědci a lékaři provedli řadu vyšetření a za nejpravděpodobnější příčinu mužových potíží považují malou lézi, kterou odhalili díky magnetické rezonanci ve svrchní levé části mužova hippokampu. Mohla vzniknout v důsledku dřívějšího úrazu hlavy nebo otravy oxidem uhelnatým, kterými pacient prošel. Přestože jde o extrémně nepříjemnou poruchu, pro odborníky je v jistém úhlu pohledu velmi cenná, protože napovídá, jak lidský mozek vnímá okolí.


Další články v sekci