reklama

Velké ztráty mezi včelstvy. Loni jich v USA vymřelo přes 40 procent

reklama
14.5.2015 – Stanislav Mihulka
Minulý rok zmizelo 42,1 procent amerických včelstev a jejich ztráty byly nejhorší překvapivě během léta
Včela opylující květ

Včelstva v USA to nemají snadné. Během posledních devíti let jde o druhé nejvyšší číslo. Pro milovníky medu deprimující údaje pocházejí z průzkumu, na němž se podílelo americké ministerstvo zemědělství. Alarmující čísla jsou pro vědce jasným signálem, že v krajině je něco špatně. Nejde prý jen o včely, na těch je to jenom nejlíp vidět, protože včelstva se dobře počítají a lidé o nich mají přehled.

Včely sice za normálních okolností dovedou rychle vytvořit nová včelstva, odborníky ale šokovalo, že vůbec poprvé vymřelo víc včel v létě, nežli v zimě. Včelaři loni v létě přišli o 27,4 procent včelstev, což je oproti předešlé sezóně téměř desetiprocentní nárůst.

Je to zvláštní. Podle vědců je to jako kdyby na chřipku umíralo víc lidí v létě, než v zimě. Příčinou by prý mohla být neblahá kombinace roztočů, nedostatečné výživy a pesticidů. Celkový počet včelstev je teď sice v USA o něco vyšší než loni – celkem 2,74 milionu, odborníci ale varují před přílišným optimismem. Celou situaci budou každopádně i nadále sledovat. Vždyť med za to přece stojí.

Foto, ilustrace: 
Louise Docker / Wikimedia Commons
Zdroj: 
Phys.org / AP