reklama

Vědci zjistili, že více sexu neznamená více pohody

reklama
9.5.2015 – Stanislav Mihulka
Pozorování heterosexuáních párů ukázalo, že vynuceně častější sex nezvýší spokojenost, ale spíš stres partnerů
Sex mouchy domácí

Až doposud se mnoho výzkumných týmů a také naučných knih hlásilo k představě, že s rostoucím množství sexu vzrůstá i spokojenost a blaženost zúčastěných. Jenže tuhle závislost můžeme pozorovat kvůli různým věcem. Například víc sexu může mít ten, kdo je šťastný a vztah mezi sexem a spokojeností by tedy fungoval opačně. Nebo třeba někdo může být výjimečně zdravý či ve skvělé kondici a je současně šťastný i sexuálně výrazně aktivní.

Na Univerzitě Carnegie a Mellona uspořádali experiment, v němž po tři měsíce u dobrovolníků sledovali četnost sexu a pocit spokojenosti partnerů. Celkem zkoumali 128 zdravých lidí ve věku 35 až 65 let, kteří žili v heterosexuálních párech. Polovinu z těchto párů požádali, aby na dobu trvání experimentu zdvojnásobili četnost sexu za týden. U všech pak pomocí dotazníků sledovali jejich spokojenost a pohodu.

Nakonec se ukázalo, že zintenzivnění sexu o polovinu týdně nevede k větší spokojenosti, ale že spokojenost lidí v párech se zdvojnásobeným sexem naopak o něco málo klesala. Páry postižené dvojnásobným sexem hlásily méně vzrušení a méně potěšení ze sexu. Vědci se ale přesto domnívají, že většina lidí má méně sexu, než by potřebovala a že by jim prospělo, kdyby ho měli častěji.

Foto, ilustrace: 
Muhammad Mahdi Karim / Wikimedia Commons
Zdroj: 
Carnegie Mellon University, Journal of Economic Behaviour and Organisation