reklama

Kočkám vstup zakázán! V Austrálii vzniká přírodní rezervace bez kočičích predátorů

reklama
16.6.2017 – Stanislav Mihulka
Divoce žijící kočky v Austrálii ohrožují původní faunu. Nově zde proto vznikne kočekprostá přírodní rezervace
Kočičí zabijáci
Kočičí zabijáci

Kočky, které se do Austrálie dostaly v osmnáctém století, představují smrtelnou hrozbu pro původní australské živočichy. 

Kočky jsou sice roztomilé společnice, zároveň si ale neberou servítky s ničím živým, co se před nimi nedokáže ubránit. V Austrálii náležejí divoce žijící kočky k nejhorším invazním druhům a ohrožují zde původní zvířenu.

Bez koček!

Ve Střední Austrálii proto nyní vzniká největší rezervace, která ohroženým živočichům zaručí prostředí bez koček. Rezervace bude mít rozlohu přibližně 70 tisíc hektarů a časem by měla být velmi podobná původní pouštní krajině, jaká tu byla před příchodem Evropanů.

V první fázi bude vybraná oblast obehnána elektrickým plotem, následně se do ní vydají na lov vědci společně s místními Austrálci kmene Warlpiri. Jejich úkolem bude ulovit a zlikvidovat nejen všechny kočky, ale také lišky a králíky, nacházející se v prostoru rezervace.

TIP: Kočka domácí: Jeden z nejvýkonnějších zabijáků

V rezervaci dostane šanci nejprve 10 druhů vybraných z ohrožených australských savců. Budou mezi nimi mravencojedi žíhaní, bandikuti králíkovití nebo klokani kosmatí.

Foto, ilustrace: 
Martybugs / Wikimedia Commons
Zdroj: 
IFL Science