reklama

Starodávná a moderní města se vlastně tolik neliší

reklama
22.2.2015 – Stanislav Mihulka
Města dávných civilizací jsou na první pohled úplně jiná, než dnešních velkoměsta. Základní prvky organizace a fungování měst jsou ale kupodivu stále stejné
Vizualizace dávného města a moderního velkoměsta

Podle badatelů Institutu Santa Fe a Coloradské univerzity v Boulderu dávná lidská osídlení fungovala velmi podobně jako moderní města, navzdory dramatickým rozdílů ve vzhledu a způsobu vládnutí.

Luis Bettencourt a jeho kolegové prostudovali archeologická data z oblasti dnešního Mexico City, pocházející z intenzivních archeologických průzkumů v šedesátých letech. Analyzovali rozměry stovek dávných chrámů a tisícovek domů tehdejších obyvatel, aby z nich odhadli velikost populace a hustotu osídlení. Sledovali také velikost a rychlost stavby monumentů a významných budov té doby, stejně jako intenzitu jejich využívání obyvateli.

Nakonec se ukázalo, že čím větší bylo tehdejší osídlení, tím větší byla i jeho produkce. Stejně jako v dnešní době. Zní to docela jednoduše, ale pro archeology to prý byl šok. Žili jsme totiž v domnění, že dnešní města a vůbec celý svět kapitalismu, industrializace a demokracie se radikálně liší od minulých civilizací. Teď to ale vypadá, že základní prvky a pravidla organizace lidských osídlení se během uplynulých tisíciletí vlastně nezměnily. Co se týče dalšího výzkumu, Bettencourtův tým chce prostudovat dávná osídlení Peru, Číny a Evropy a sledovat na nich vznik, růst i zánik měst.

Foto, ilustrace: 
Gabriel Garcia/ Santa Fe Institute
Zdroj: 
Santa Fe Institute, Science Advances