reklama

Raketový torpédoborec USS Zumwalt poprvé vyplul na oceán

reklama
10.12.2015 – Stanislav Mihulka
Je to plavidlo nebo spíš kosmická loď? Americké námořnictvo testuje futuristický torpédoborec
Raketový torpédoborec v noci

Dne 7. prosince 2015 poprvé prořízl klidnou hladinu Atlantiku jako nebezpečná čepel vyhlížející raketový torpédoborec Zumwalt. Někomu může připomínat i ponorku, která se zapomněla ponořit a brázdí oceánem nad vodou.

Je to první hotový torpédoborec své třídy, jehož tvar vznikl kvůli dosažení co nejmenšího radarového odrazu. Zumwalt díky širokému uplatnění technologie stealth na radaru vypadá jako malá rybářská bárka, ve skutečnosti je ale se svými 183 metry největším torpédoborcem v historii amerického námořnictva.

Provoz torpédoborce je do značné míry automatizovaný, takže jeho minimální posádku tvoří pouhých 130 námořníků. To je méně než polovina počtu, jaký je u podobných lodí obvyklý. Posádka přitom představuje největší část provozních nákladů.

Program vývoje torpédoborců třídy Zumwalt provázely četné obtíže, spory a velký nárůst nákladů. Z původních 32 zamýšlených lodí nakonec zbyly pouhé 3 a cena celého programu se vyšplhala na 22,5 miliard dolarů.

Torpédoborec Zumwalt za necelé 4 miliardy dolarů je víceúčelovou lodí, která je určená především k útokům na souš, k protileteckému boji a také k podpoře velkých válečných lodí.

Výzbroj raketového torpédoborce tvoří především 20 raketových sil pro celkem 80 střel, z nichž mohou být odpalovány protiletecké a protilodní střely RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile, střely s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk nebo třeba protiponorkové střely RUM-139 VL-ASROC. Zumwalt nese i vrtulníky nebo drony, stejně jako kanóny malých i větších ráží, které by měly být brzy nahrazeny elektromagnetickými kolejnicovými děly (railguny) nebo laserovými děly.

Foto, ilustrace: 
US Navy
Zdroj: 
Popular Science, US Navy