reklama

Nová protéza ovládaná myslí umožňuje pohnout jednotlivými prsty

19.2.2016 – Stanislav Mihulka
Rozhraní mezi mozkem a elektronikou., které tvoří implantát na mozkové kůře, vůbec poprvé ovládá jednotlivé prsty pacienta
Ilustrace s implantátem na mozkové kůře
Ovládání protézy

Elektroda implantovaná na mozkovou kůru umožňuje ovládání jednotlivých prstů protézy myslí

Rozvoj technologií implantátů umožňuje protézám dělat doposud neviděné věci. Neurálním inženýrům americké Univerzity Johnse Hopkinse se povedlo vytvořit nový typ rozhraní mezi mozkem a elektronikou, který dovoluje ovládat pohyb jednotlivých prstů protézy.

Velmi jim v tom pomohl dvacetiletý pacient s epilepsií. Když se lékaři u něj snažili objevit zdroj pacientových záchvatů, tak mu do mozkové kůry implantovali množství elektrod. Při hledání zdroje epilepsie se jim povedlo zmapovat mozkovou aktivitu při pohybu jednotlivých prstů.

Na základě těchto pozorování vědci vyvinuli rozhraní mezi mozkem a elektronikou, tedy implantát, který se je třeba vložit do hlavy pacienta. Ovládání protézy prý ale není složité, a zvládne to i člověk bez předchozí přípravy. Novou protézu detailně ovládající prsty sice zatím vyzkoušeli na jednom jediném pacientovi, vývoj protéz se ale opět ukázal jako velmi slibný.

Foto, ilustrace: 
Guy Hotson
Zdroj: 
IFL Science, Journal of Neural Engineering
reklama
reklama