Nejhlubším mořským závrtem je Taam Ja' v Chetumalském zálivu

Mořský závrt Taam Ja' v Chetumalském zálivu u pobřeží Mexika a Belize je hluboký nejméně 420 metrů. Jde tak aktuálně o nejhlubší mořský závrt na světě. Při jeho měření ale vědci stále nedokázali dosáhnout dna.

06.05.2024 - Stanislav Mihulka



V Chetumalském zálivu Karibského moře, o který se společně dělí Mexiko a Belize, se nachází podivuhodná „modrá díra“ Taam Ja'. V mayštině její pojmenování znamená „hluboká voda“ a jde o velmi trefné pojmenování. Obří závrt o průměru 152 metry byl objeven před 20 lety a již tehdy bylo jasné, že jde o výjimečný útvar. 

V loňském roce byla Taam Ja' formálně popsána a byla prohlášena za druhou nejhlubší „modrou díru“ na světě, po Dračí díře u pobřeží Číny, jejíž hloubka je 301 metr. Byl v tom ale háček – sonograf tehdy naměřil hloubku minimálně 274 metry, hlouběji se ale nedostal. Vzhledem k vlastnostem závrtu se v něm nemohou vhodným způsobem šířit zvukové vlny, které přístroj k měření využívá. Skutečná hloubka závrtu Taam Ja' tak zůstala neznámá.

Bezedná modrá díra

Badatelský tým, který vedl Juan Carlos Alcérreca-Huerta z výzkumného centra El Colegio de la Frontera Sur (ECOSUR) mexické agentury Consejo Nacional de Humanidades, Ciencias y Tecnologías (CONAHCYT), nedávno závrt Taam Ja' znovu prozkoumal a dospěl k překvapivým závěrům.

Vědci použili zařízení, které měří tlak vody, teplotu a její vodivost. Když ale použili veškerých 500 metrů kabelu, stále ještě nedosáhli dna. Stěny závrtu nejsou úplně rovné, takže se přístroj zastavil v hloubce 420 metrů pod mořskou hladinou. Ze shromážděných dat je ale zřejmé, že Taam Ja' je o více než 100 metrů hlubší než čínská Dračí díra a právem jí náleží jí titul nejhlubší modré díry světa. Podrobnosti o výzkumu mořského závrtu zveřejnil odborný časopis Frontiers in Marine Science.

TIP: Do nitra Pekelné studny: Jeskyňáři prozkoumali mýty opředený závrt v Jemenu

Modrá díra Taam Ja' je závrt krasového původu, který vznikl geologickými procesy. Oblast Yucatánu je podobnými útvary pověstná a zdejší pevnina i mořské dno jsou zde proděravělé jako ementál. Podle odhadů se v této oblasti nachází okolo 10 000 závrtů nejrůznějších velikostí. Vzhledem k relativní blízkosti slavného kráteru Chicxulub odborníci spekulují, že by podoba zdejší krajiny mohla souviset s dopadem planetky, která před před 66 miliony lety ukončila geologické období druhohor.

Jak skutečně hluboký je závrt Taam Ja' by mohl ukázat příští výzkum, do kterého vědci hodlají zapojit podmořské roboty. Měření mexických vědců naznačuje, že by dokonce mohl být spojený podzemním tunelem s Karibským mořem.


Další články v sekci