reklama

Jako malé děti: Umělá inteligence Facebooku se učí fyziku hrou s kostkami

reklama
9.3.2016 – Stanislav Mihulka
Facebook vyvíjí inteligentní algoritmus, který dokáže předpovídat fyziku. Software se učí stejně jako malé děti – hrou s barevnými kostkami
Ilustrativní snímek kostek LEGO

Facebook využívá laboratoř pro výzkum umělé inteligence, kde se vývojáři snaží vytvořit co nejlepší software pro správu a fungování sociálních médií. Snaží se zde naučit umělou inteligenci základním pravidlům fyziky stejným způsobem, jakým se je učí lidé - tedy hrou.

Vývojáři nechali umělou inteligenci „hrát si“ s kostkami podobně, jako si s nimi hrají děti. Nejprve vytvořili celkem 180 tisíc počítačových simulací dvou až čtyř barevných kostek, uspořádaných v různých kombinacích. Rovněž natočili téměř 500 videí zobrazujících stojící a hroutící se věže z kostek.

Poté tyto simulace a videa předali ke zpracování počítačům. Cílem tréninku je donutit umělou inteligenci odhadnout, jak dopadnou doposud neviděné situace s kostkami. Nejlepší umělá inteligence uspěla v 89 procentech situací s virtuálními kostkami, což je mimochodem lepší výsledek, než jakého se stejnými situacemi dosahují lidé.

Foto, ilustrace: 
Alan Chia / Wikimedia Commons
Zdroj: 
New Scientist