reklama

Jaká je archeologie potopené radioaktivní letadlové lodi? Překvapivě bezpečná

reklama
13.7.2015 – Stanislav Mihulka
Nezměrný oceán chrání i před radioaktivním materiálem
3D sonarový snímek USS Independence

V lednu 1951 byla na tajném místě asi 70 kilometrů jihozápadně od San Franciska potopena lehká letadlová loď U.S.S. Independence (CVL-22). Měla za sebou pohnutou historii, která vyvrcholila sehráním role terče při operaci Crossroads, tedy testech atomových bomb na atolu Bikini. Jaderné exploze přežila a nakonec byla potopena s nákladem nízkoradioaktivního odpadu. To ale nebyl konec historie U.S.S. Independence

Letos ji v hloubce necelých 800 metrů objevil tým Jamese Delgada z NOAA a hned započal její podmořský archeologický výzkum. Badatelé museli počítat s radioaktivitou, nakonec se ale ukázalo, že riziko je překvapivě malé. Ani ponorka ani Delgadův tým se nikdy neocitli v nebezpečí kontaminace radioaktivitou.

Jak je to možné? Jedním důvodem je ohromná velikost oceánu. Je tak nezměrný, že se v něm rozředí úplně všechno, i radioaktivní odpad. Voda je zároveň skvělým štítem proti radioaktivnímu záření. Potopený radioaktivní materiál ozáří jen pár centimetrů kolem sebe a dál jeho radioaktivita nedosáhne.

Foto, ilustrace: 
NOAA & Coda Octopus
Zdroj: 
Lawrence Berkeley National Laboratory