reklama

Jak vyzrát na spam? Biologové doporučují mravenčí obranu

reklama
3.4.2015 – Stanislav Mihulka
Jeden mravenec toho moc nezmůže, ale celé mraveniště porazí málokdo. Pomohou nám mravenci skoncovat s věčně otravným spamem?
Mraveniště se brání po svém

Ať se snažíme sebevíc, v mailové poště nám pořád otravuje spam. Vývojáři mailových filrů už pomalu nevědí kam dál a tak hledají inspiraci kde se dá. Bioložka Deborah Gordon a počítačový vědec Fernando Esponda ze Stanfordu navrhují učit se u mravenců.

Obrana mravenišť podle nich využívá jednoduchý bezpečnostní postup, který by bylo možné použít pro mailové servery a významně tím zvýšit jejich odolnost proti útoku spammerů. Funguje to tak, že každý mravenec sbírá zkušenosti během svého života a naučí se rozlišovat některé nepřátele. Jednotliví mravenci nemají moc rozsáhlou paměť a žádný z nich nerozliší všechny nepřátele, ale obrana celého mraveniště spoléhá na kolektivní znalosti všech dohromady. Není to úplně ideální, ale mraveništi to nabízí přijatelné bezpečí za rozumnou cenu.

Mailové servery dnes blokují spam pomocí seznamu špatných adres. Ten se ale neustále mění a je relativně snadné ho obejít. Použití kolektivní obrany, která by pracovala podobně jako obrana mraveniště, by mohlo zvrátit situaci ve prospěch naší mailové pošty.

Foto, ilustrace: 
Geoff Gallice
Zdroj: 
Stanford University, Proceedings of the Royal Society B