reklama

Jak vybrat zárodky pro umělé oplodnění? Nejlépe to zvládne umělá inteligence

reklama
7.7.2017 – Stanislav Mihulka
Výběr správného embrya je pro úspěšné oplození naprosto klíčový. Umělá inteligence v tom lidské odborníky strčila do kapsy
Umělá inteligence
Umělá inteligence

Umělá inteligence opět předčila člověka. Embrya dokázala vybrat rychleji a efektivněji.

Umělé oplodnění nebývá stoprocentně úspěšné. Z celé řady různých příčin se může stát, že oplodnění selže a z embrya se nevyvine zdravé lidské dítě. Pro všechny zúčastněné a především pro samotnou matku je takový neúspěch velmi stresující. Odborníci se proto snaží rozeznat, které z připravených embryí má největší šanci na úspěch. Není to ale vůbec jednoduché.

Lidé versus počítače

Vědci se proto rozhodli, že v této dovednosti vycvičí umělou inteligenci. Aby si výsledky svého experimentu náležitě otestovali, uspořádali soutěž, ve které se proti sobě v simulovaném výběru embryí pro umělé oplodnění skotu postavil tým špičkových lidských odborníků a umělá inteligence.

TIP: Lékařská péče budoucnosti? Autonomní pojízdné kliniky s umělou inteligencí

Ač se lidé nepochybně velice snažili, umělá inteligence je nakonec poměrně přesvědčivě porazila. Nejenže dokázala vybrat embrya rychleji, ale správná zvolila v 76 procentech případů. Lidé to zvládli hůře. Důvody jsou nasnadě - umělá inteligence netrpí únavou, emočním stresem, ani se nemusí dohadovat s členy týmu.

Foto, ilustrace: 
CC0 Public Domain
Zdroj: 
IFL Science