reklama

Čím změřit dav? Pomohou data mobilních telefonů

reklama
3.6.2015 – Stanislav Mihulka
Mobilní telefony dovolují slušně odhadnout počet lidí v davu
Dav na ulicích Hong Kongu

Jak velký je dav. Kolik lidí se účastní pokojných protestů? A kolik jich drancuje a zapaluje město? Ani v dnešní době není vůbec snadné odhadnout velikost davu. Nezáleží na tom, kolik ho sleduje satelitů, pouličních anebo třeba dronů. Jde o to, že se dav pohybuje, ve zmatku přelévá z místa na místo a často to bývá v nepřehledném prostředí, plném prachu, kouře, trosek. Počítání hlav na digitálních snímcích pak bývá dost stresující.

Co to ale zkusit jinak? Žijeme v době mobilních telefonů a vědci navrhují využít jejich data. Pokud v místě výskytu davu funguje mobilní síť, tak je možné analyzovat telefonní hovory, tweety i komunikaci s internetem, přičemž taková data lze i přesně lokalizovat. Otázkou ale je, jak tato data projit s počtem lidí v davu. Ne každý totiž během protestů telefonuje nebo tweetuje.

Badatelé velmi rafinovaně využili davy o známé velikosti k tomu, tedy cestující na milánském letišti a fanoušky na stadionu, aby zpřesnili své odhady. Nakonec se jim povedlo odhadnout velikost davu tak, že se od skutečného počtu odchýlili jen o 13 procent.

Foto, ilustrace: 
Hamedog / Wikimedia Commons
Zdroj: 
Science News, Royal Society Open Science