reklama

Chcete zastavit auto? Zkuste laserový zbraňový systém!

reklama
9.3.2015 – Stanislav Mihulka
Ve společnosti Lockheed Martin otestovali laserový systém ATHENA. Povedlo se jim na dálku vyřadit běžící motor automobilu.
Testovací pick-up po zásahu laserem ATHENA do motoru

Americká společnost Lockheed Martin nedávno úspěšně vyzkoušela prototyp laserového zbraňového systému ATHENA (Advanced Test High Energy Asset). Na testovací plošinu namontovali pick-up, spustili mu motor a s plošinou napodobili obyčejnou jízdu automobilu.

Do pohybujícího se auta s běžícím motorem pak z dálky vystřelili ničivý laserový paprsek a podařilo se jim motor vyřadit z činnosti. Podle experimentátorů tak jasně předvedli použitelnost laseru jako je ATHENA v reálné operační situaci.

Laserový zbraňový systém ATHENA je založený na 30 kilowattovém vláknovém laseru ALADIN (Accelerated LAser Demonstration INnitiative), který je schopný vytvořit velmi kvalitní a ničivý laserový paprsek. Vychází přitom ze starší technologie laserového systému ADAM (Area Defense Anti-Munitions), který již dříve v Lockheed Martin vyzkoušeli proti malým vzdušným cílům a cílům na hladině moře. Vývojáři společnosti Lockheed Martin tímto testem pokročili zase o něco blíž ke spolehlivé laserové zbrani pro výzbroj letadel, vrtulníků, lodí i automobilů.

Foto, ilustrace: 
Lockheed Martin
Zdroj: 
Lockheed Martin