reklama

Budeme létat na dovolenou letadly s hybridním pohonem?

reklama
8.2.2016 – Stanislav Mihulka
Společnost EasyJet připravuje dopravní letadla s hybridním pohonem, který by výrazně omezil spotřebu paliva při pojíždění na dráze
Schéma hybridního pohonu EasyJet

Britský nízkonákladový letecký dopravce EasyJet plánuje zavést dopravní letadla s hybridním pohonem. Pokud uspějí, tak ušetří přes 55 tisíc tun paliva ročně a také příslušné emise oxidu uhličitého.

Podstatou technologie je, že letadlo získává energii při brzdění během přistávání. Energie putuje do vodíkového palivového článku, odkud pak může být využita pro provoz letadla. Během procesu vzniká odpadní voda, která může být na palubě letadla recyklována.

EasyJet létá hlavně na krátkých linkách a jejich letadla spotřebují větší podíl paliva při pojíždění na dráze, než letadla dopravců na dlouhých linkách. Proto se společnost dlouhodobě snaží snižovat spotřebu paliva při pojíždění a právě hybridní pohon by mohl být řešením.

Tento pohon EasyJet vyvíjejí ve spolupráci s britskou Univerzitou ve Cranfieldu. Letos by měli zahájit první testovací lety letadel vybavených hybridním pohonem.

Foto, ilustrace: 
EasyJet
Zdroj: 
Gizmag, EasyJet