reklama

Bojový dron amerického námořnictva poprvé v historii tankoval za letu

reklama
27.4.2015 – Stanislav Mihulka
Northrop Grumman X-47B se stal prvním autonomním bojovým dronem, který obstál při průkopnickém tankování za letu
Tankovací letadlo Omega K-707 a bojový dron X-47B

Americké námořnictvo vyvíjí autonomní bojový dron Northrop Grumman X-47B. Tato robotická letadla s proudovým motorem by mohla sloužit na palubě letadlových lodí jen s minimálním lidským dohledem.

Na jaře 2013 se X-47B stal vůbec prvním dronem, který odstartoval z paluby letadlové lodi, v tomto případě USS George H. W. Bush a v létě téhož roku zase jako první dron historie na letadlové lodi přistál. Teď má na svém kontě další úžasný rekord.

Před pár dny se autonomnímu dronu Northrop Grumman X-47B povedlo úplně poprvé v dějinách letectví natankovat ve vzduchu. Při letu nad pobřežím Marylandu a Virginie se autonomní dron připojil k tankovacímu letadlu Omega K-707 a vycucl si z něj téměř dvě tuny paliva pro tryskové motory. Manažer programu vývoje bojových dronů pro letadlové lodě Beau Duarte zdůraznil, že X-47B nebyl během tankování za letu ovládán lidským operátorem, ale palubním počítačem, který vykonával udělené rozkazy.

Tankování za letu je obtížné i pro piloty z masa a kostí. Dron X-47B se s tím vyrovnal pomocí infračervené kamery, napojené k výkonnému počítači a šikovného systému RIS (Refueling Interface Systém), který umožňuje komunikace mezi dronem a posádkou tankovacího letadla Omega. 

Foto, ilustrace: 
US Navy
Zdroj: 
US Navy